
ę dobre wytłumaczenie, by odłożyć wizytę na później. Spory nakład pracy, problemy rodzinne, nadmiar obowiązków, napięty grafik czy po prostu dobre samopoczucie.
Wszystko jest świetnie, ale do czasu. Gdy w codziennym życiu jesteś narażony na stres albo brak odpowiedniej ilości snu, możesz łatwiej doznawać problemów zdrowotnych.
Serce masz tylko jedno, nie warto go zaniedbywać. Wystarczy coroczna wizyta u kardiologa, żeby spokojnie funkcjonować. Lekarz może zlecić badania kontrolne. Nie po to, by zabrać cenny czas pacjenta tylko, żeby w odpowiednim momencie wykryć nieprawidłowości.
Jednym z najczęstszych jest EKG. To krótkie, bezbolesne badanie, które pozwoli skontrolować pracę serca. Dzięki niemu można wykryć niechciane zaburzenia, które mogą być spowodowane zarówno przez drobne przemęczenie, jak i poważniejszy problem z sercem.
Wizyta kontrolna u kardiologa, to niewielki wysiłek, a dużo korzyści. Serce przecież nie jest twoim sługą, tylko współpracownikiem. Bez niego nie będziesz mógł prowadzić swojego normalnego życia. Zadbaj o nie i ciesz się każdym dniem.
W dzisiejszych czasach przeszczepy serca są
Zarówno młodzi jak i starsi ludzie miewają problemy zdrowotne. Właściwie każdym wieku powinno się dbać o zdrowie. Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, jednak nie zawsze się to udaje. Kiedy mamy problemy z sercem, kardiolog powinien stale kontrolować nasz stan zdrowia. Nieregularna praca serca, zawał serca lub inne groźne czynniki są chlebem powszednim lekarza zajmującym się jednym z najważniejszych organów jaki posiadamy.
Kiedy zaczynamy nową pracę, nasz pracodawca zleca nam rutynowe badania u lekarza medycyny pracy. Wykonuje się wtedy także badanie ekg, które pokaże, czy nasze serce pracuje prawidłowo. Bada się też wtedy m.in. wzrok, słuch, a czasami robi się też psychotesty.
Medycyna coraz to bardziej się rozwija. W dzisiejszych czasach przeszczepy serca są na porządku dziennym. Lekarze transplantolodzy są dobrze wyspecjalizowani i potrafią skutecznie wykonywać nawet tak skomplikowane operacje.
Mamy tylko jedno serce i warto o nie dbać. Zdrowa dieta i aktywny tryb życia jest wskazany w celu utrzymania dobrej kondycji fizycznej.
Dane są przechowywane we własnym systemie
Dzisiejsza medycyna pozwala na wykonywanie badań opartych o elektrokardiogram, w skrócie ekg, jest to wypróbowana i przetestowana metoda diagnostyki kardiologicznej. Ta procedura rejestruje krzywe napięcia serca w spoczynku. Każde włókno mięśnia sercowego jest pobudzane energią elektryczną - począwszy od zegara serca (węzeł zatokowy) - tak że następnie kurczy się. Napięcie na powierzchni ciała można wywodzić z pobudzenia wszystkich włókien mięśnia sercowego. W zależności od czasu uzyskuje się tzw. 12-kanałowe ekg, z którego kardiolog może uzyskać informacje o różnych chorobach serca, zaburzeniach krążenia i zaburzeniach rytmu.
Rocznie wykonuje się około 8500 spoczynkowych elektrokardiogramów. Dane są przechowywane we własnym systemie informatycznym kliniki. Każdy lekarz może stamtąd przywołać dane. Oznacza to, że elektrokardiogramy, które zostały zarejestrowane w różnych momentach w czasie, mogą być również bezpośrednio porównane i dostarczają lekarzowi prowadzącemu cennych informacji.
Procedura badania: EKG spoczynkowe wykonuje się w pozycji leżącej. W przypadku odsłoniętej górnej części ciała do pacjenta przyłożonych jest łącznie 12 elektrod przy użyciu podciśnienia. Po kilku sekundach urządzenie odczytuje napięcia i test jest zakończony.
Mianowicie pojawiają się nowe metody leczenia
Choroby układu krążenia są najczęściej występującymi schorzeniami w populacji ludzkiej. Ponadto, niezmiennie od wielu lat powodują najwięcej zgonów w naszym kraju, stąd zaliczanie ich do grupy chorób cywilizacyjnych. Z tego względu medycyna kładzie nacisk na szukanie metod poprawy sprawności i jakości opieki zdrowotnej w zakresie zwalczania chorób układu sercowo-naczyniowego
Medyczne aspekty chorób układu krążenia
Biorąc pod uwagę zwiększającą się liczbę pacjentów kardiologicznych, lekarze muszą dążyć do podnoszenia swoich kompetencji. Najczęściej zlecanym przez kardiologa i podstawowym badaniem jest elektrokardiografia, czyli badanie elektrycznej czynności mięśnia sercowego. EKG jest badaniem diagnostycznym i polega na umieszczeniu elektrod w ciele pacjenta, które gromadzą informacje i przesyłają do aparatu EKG.
Nadzieja w rozwoju nauki
Obserwuje się stały rozwój medycyny w kierunku chorób kardiologicznych. Mianowicie pojawiają się nowe metody leczenia, środki farmakologiczne, nowatorskie zabiegi. Wszystko po to by poprawić jakość życia osób zmagających się przewlekłymi chorobami układu krążenia.